MCK w Katowicach zwycięzcą Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2015!

08.06.2016 09:14

7 czerwca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie została wręczona po raz piąty Nagroda Architektoniczna POLITYKI. Grand Prix za rok 2015 otrzymała pracownia JEMS Architekci za projekt Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Również internauci w wskazali w plebiscycie właśnie na tę realizację.

Pracownia JEMS Architekci odebrała najwyższy laur, trafiwszy do finału Nagrody właśnie po raz czwarty. Wcześniej wyróżniana była za osiedle 19. Dzielnica w Warszawie, biurowiec Piksel w Poznaniu oraz rozbudowę Biblioteki im. Raczyńskich w tym samym mieście.

W ubiegłym roku dosłownie o włos przegrała rywalizację i nie weszła do finałowej piątki z projektem rozbudowy warszawskiej ASP (w którym to budynku wręczyliśmy tegoroczną nagrodę).

Międzynarodowe Centrum Kongresowe to gigantyczna realizacja. Jego powierzchnia całkowita wynosi blisko 38 tys. m kw. (wielkość pięciu boisk do piłki nożnej), kubatura zaś to 378 tys. m sześc. – wewnątrz zmieściłoby się ok. 600 standardowych domów jednorodzinnych.

Bezkolumnowa sala wielofunkcyjna pomieści nawet 10 tys. osób, Sala Audytoryjna – 600, a Sala Bankietowa – 1000. Dodatkowo do dyspozycji jest 18 sal konferencyjnych z możliwością ich podziału na 26 modułów oraz restauracje, kawiarnie, saloniki itp. Fachowcy zgodnie podkreślają niezwykłą przejrzystość funkcjonalną tego kongresowo-koncertowowystawienniczego kombinatu. Nie sposób się tu zgubić, układ przestrzenny jest bardzo czytelny i łatwy w nawigacji. 

Więcej na www.polityka.pl/architektura