WOMEX 2017 w Katowicach. Największe światowe święto folku po raz pierwszy w Polsce

08.09.2016 14:06

Kilka tysięcy delegatów, kilkaset zespołów i kilkuset dziennikarzy z całego świata przyjedzie w październiku 2017 r. do Katowic na WOMEX, czyli World Music Expo - prestiżowe Targi Muzyki Świata.

WOMEX to najważniejsza impreza w branży world music, której mianem określa się zbiorczo muzykę tradycyjną, etniczną oraz folkową (nawiązującą do tradycyjnej), a także eksperymenty łączące folk z różnych rejonów oraz folk z innymi gatunkami.

Na targi składają się, oprócz właściwej części wystawienniczej, na której goszczą przedstawiciele wytwórni, agencji koncertowych, festiwali czy producenci instrumentów, także konferencja oraz koncerty. Oprócz wspomnianych przedstawicieli branży WOMEX przyciąga także zastępy dziennikarzy, muzyków, no i fanów takich brzmień.

Po raz drugi w Europie Środkowej

WOMEX organizowany jest od 1994 r. Kilkukrotnie jego gospodarzem były Berlin, Essen i Sewilla, jednorazowa – m.in. Bruksela, Marsylia czy Saloniki. W ubiegłym roku do Budapesztu – pierwszego miasta z postkomunistycznej Europy, do którego zawitały targi – zjechało 2,5 tys. delegatów reprezentujących 1,5 tys. firm z 90 państw oraz 320 dziennikarzy. Na siedmiu scenach wystąpiło prezentowało 280 artystów z 50 krajów.

W październiku 2016 r. WOMEX po raz drugi odbędzie się w hiszpańskim Santiago de Compostela.

Polską edycję zaplanowano na 25-29 października 2017 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i siedzibie NOSPR w Katowicach.

Katowice, czyli zielone centrum kultury

Organizatorzy targów w komunikacie przypomnieli, że Katowice przechodzą imponującą transformację z miasta przemysłowego w „zielone centrum kultury”. Zaakcentowali, że to jedyne miasto z Europy Środkowej uhonorowane tytułem Miasta Muzyki UNESCO, które w dodatku „niedawno otworzyło niesamowitą Strefę Kultury” (obejmującą właśnie MCK, NOSPR, a także Muzeum Śląskie). Odnotowali też, że w Katowicach odbywają się także dwa popularne i wysoko cenione przez krytykę festiwale (zapewne mieli na myśli OFF i Nową Muzykę).

Polscy wykonawcy, którzy w przeszłości prezentowali się na WOMEX, to Kroke, Chudoba, Motion Trio, Kapela ze Wsi Warszawa, Janusz Prusinowski Trio, Vołosi, Karolina Cicha & Bart Pałyga, Muzykanci i Sutari.

źródło: gazeta.pl